Urząd Gminy Stromiec > Archiwum > Comenius Boże

tl_files/magazyn/Comenius Boze/logo projektu.jpgW dniach 3 – 7 lutego 2014r. w naszej gminie podejmowaliśmy niecodziennych gości. Byli to uczniowie i nauczyciele z sześciu państw europejskich: Czech, Litwy,  Hiszpanii, Włoch, Rumunii i  Turcji. Ich wizytę zawdzięczamy realizacji projektu  „ Cztery Pory Roku – rozwijanie kluczowych umiejętności uczniów” w Publicznej Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Bożem w ramach akcji Comenius – Wielostronne Projekty Szkół.

Comenius to przedsięwzięcie, którego zadaniem jest umożliwianie uczniom międzynarodowej komunikacji. Dzięki projektowi uczniowie, ich rodzice oraz przyjaciele szkoły mogli poznać różnorodne kultury i tradycje państw partnerskich, a także zmierzyć się ze swą znajomością języka angielskiego w codziennym porozumiewaniu się. Comenius to także niezwykłe doświadczenie oraz wielka przygoda, której przewodnim motywem są pory roku i związane z nimi obchody, zwyczaje i święta w każdym z krajów  partnerskich.

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Bożem była drugim gospodarzem międzynarodowego spotkania, któremu towarzyszył temat zimy –obyczajów , czynności i świąt zimowych.

Podczas pobytu w naszym kraju goście czuli się swobodnie, a kontakt różnych kultur okazał się wspaniałym przeżyciem, zarówno dla uczniów naszej szkoły, jak i dla przyjaciół z państw partnerskich. Pierwszego dnia goście, jak przystało na polską gościnność, zostali powitani chlebem i głośnymi okrzykami „Hello!” „Welcome!” przez uczniów i nauczycieli szkoły w Bożem. Następnie kilka ciepłych słów powitania skierowała do nich p. dyrektor Anna Kaczmarczyk. Na uroczyste otwarcie spotkania projektowego przybyli także zaproszeni goście: Wójt Gminy Stromiec p. Krzysztof Stykowski, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół: p. Beata Komorek, p. Leszek Molga, p. Jadwiga Sekuła, p. Edyta Zając, p. Sławomir Madej, a także ks. Kan. Czesław Brudek, p. Mariola Indyka, p. Justyna Popis oraz rodzice uczniów.

Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się wprowadzeniem flag i  zaśpiewaniem hymnów wszystkich obecnych wówczas państw.  Wszyscy goście przedstawili się także podczas krótkiej prezentacji. Następnie głos zabrali także: Wójt Gminy Stromiec – p. Krzysztof Stykowski, Dyrektor PSP im. ks. Kniedziałowskiego - p.  Jadwiga Sekuła oraz Dyrektor PSP im. 76 p.p. w Augustowie -  p. Sławomir Madej. Kilka słów podziękowania w stronę p. dyrektor Anny Kaczmarczyk oraz koordynatorów projektu skierowała też główna koordynatorka p. Livia Dobrescu z Rumunii. Potem przyszła kolej na część artystyczną przygotowaną przez uczniów szkoły. Mogliśmy wówczas zobaczyć tradycyjne polskie tańce (krakowiak, polonez), usłyszeć polskie piosenki (Czerwone jabłuszko, Czerwone jagody, Gaiczek zielony, Krakowiaczek ci ja)  i poczuć atmosferę zimy w inscenizacji na temat tej pory roku.  Uczniowie wystawili także przedstawienie w języku angielskim pt. Piękna i bestia. Potem wszyscy goście mogli posmakować tradycyjnych polskich potraw, które przygotowali rodzice uczniów. Uwieńczeniem części oficjalnej był wielki i piękny tort, na którym widniało logo projektu. Tego dnia nasi goście ze szkół partnerskich mogli obejrzeć wewnątrz szkołę w Bożem oraz kościół parafialny w tej miejscowości, którego historię zdradził im po krótce ks. Czesław Brudek. Następnego dnia goście wraz z uczniami i nauczycielami szkoły w Bożem udali się do Warszawy - stolicy Polski, by tam odwiedzić Zamek Królewski oraz siedzibę Sejmu i Senatu. Kolejny dzień był również obfity w wiele wrażeń dla naszych przyjaciół w Europy. Udali się oni do siedziby władz Gminy Stromiec. Tam ciepło powitał ich Wójt Gminy Stromiec  Krzysztof Stykowski w towarzystwie Przewodniczącego Rady Gminy Jana Chryzostoma Czachowskiego, pani Sekretarz Marii Brzezińskiej i pani Skarbnik Gminy Renaty Pożyczki.  Następnie wielonarodowościowa grupa udała się na wizytę do stromieckiego kościoła p.w. Jana Chrzciciela.  Podjął ich tam ks. Łukasz Dybus, który w ciekawy sposób przedstawił historię tej pięknej świątyni.  Po wizycie w kościele goście zwiedzili siedzibę władz powiatu oraz Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Białobrzegach.

Następny dzień wizyty rozpoczął się od wyjazdu do Muzeum Wsi Radomskiej, gdzie na naszych gości czekały warsztaty wypiekania bułeczek, plecenia sznurka, wyrabiania z gliny i  przędzenia. Mogli tam również obejrzeć domy staroszlacheckie i wziąć udział w kuligu, który z pewnością najbardziej ucieszył młodzież. Wieczorem wszyscy udali się na uroczystą kolację pożegnalną. Podczas wspólnego spotkania wręczono certyfikaty i podziękowania wszystkim, którzy okazali pomoc i wsparcie w realizacji projektu.

Ostatniego dnia spotkania uczniowie ze szkół partnerskich wraz z gospodarzami wzięli udział w rozgrywkach sportowych  w szkolnej sali gimnastycznej, a potem we wspólnych zajęciach manualnych.

Wszystko co dobre, jednak szybko się kończy. Nadszedł czas pożegnania, podczas którego nie brakowało łez wzruszenia. Nasi przyjaciele z Czech, Hiszpanii, Włoch, Rumunii, Turcji i Litwy wrócili do swoich krajów, ale pozostawili u nas wiele miłych wspomnień. Nawiązały się też  piękne przyjaźnie, zwłaszcza pomiędzy rodzinami goszczącymi uczniów z innych krajów a ich podopiecznymi. Teraz czekamy z niecierpliwością na kolejne spotkania projektowe w Turcji, Litwie, Hiszpanii, Czechach i Włoszech.

 

Autor: Katarzyna Zalewska

Wróć