Urząd Gminy Stromiec > Archiwum > Urodziny Dionizego Czachowskiego

tl_files/magazyn/Dionizy_Czachowski.jpg"Niedabyl. Miejsce narodzin Dionizego Czachowskiego, bohatera powstania styczniowego" - tablicę tej treści ustawiono przed wjazdem do miejscowości, w powiecie białobrzeskim. Podobna jest na Domu Pomocy Społecznej, niegdyś szkole podstawowej noszącej imię słynnego dowódcy. Obie odsłonięto podczas "Urodzin Dionizego Czachowskiego". Impreza, zorganizowana z inicjatywy Roberta Grudnia, muzyka, kompozytora, animatora kultury - odbyła się 5 kwietnia.

 

Już po raz drugi "Urodziny Dionizego Czachowskiego, bohatera powstania styczniowego" stały się lokalnym świętem. Pamięć jednego z najsłynniejszych dowódców, w miejscowości gdzie przyszedł na świat odświeżył Robert Grudzień, sławny muzyk i kompozytor, który także pochodzi z tych okolic, a od ubiegłego roku jest honorowym obywatelem gminy Stromiec. Dzięki jego projektowi, upamiętniającemu 150. rocznicę powstania styczniowego udało się ustalić ważne szczegóły biograficzne, m. in datę chrztu i narodzin Dionizego Czachowskiego. Teraz przyszedł czas na dalsze kroki.

 

- Niedabyl coraz częściej staje się celem lub przystankiem wycieczek miłośników historii. Warto, aby osoby wjeżdżające do miejscowości od razu wiedziały gdzie się znajdują. Stąd pomysł ustawienia tablic. Nieoceniona była w tym pomoc Andrzeja Oziębło, starosty białobrzeskiego i Krzysztofa Stykowskiego wójta gminy Stromiec - wyjaśnia Robert Grudzień.

 

Tablicę na DPS odsłonili Dariusz Bąk, poseł RP, Leon Barszcz prezes białobrzeskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Krzysztof Stykowski wójt gminy Stromiec, Piotr Kacprzak, sekretarz powiatu białobrzeskiego oraz Iwona Śliwa, dyrektor LO im. Armii Krajowej w

Białobrzegach i Robert Grudzień. Poświęcenia tablicy dokonał ks. Bogdan Rosiewicz, proboszcz parafii Stromiec.

 

Na tegoroczne "Urodziny Dionizego Czachowskiego" z Radomia do Niedabyla przyjechał rajd starych samochodów oraz wycieczka autokarowa zorganizowana przez PTTK. Główną atrakcją był koncert muzyczny w wykonaniu Roberta Grudnia z udziałem młodzieży z Publicznej Szkoły Podstawowej im. D. Czachowskiego oraz Publicznego Gimnazjum im. J. Piłsudskiego w Stromcu.

Artystycznym prezentem dla publiczności było preludium Roberta Grudnia, będące odtworzeniem utworu jaki Fryderyk Chopin miał przysłać z Paryża swemu kuzynowi Dionizemu Czachowskiemu. O ich relacjach rodzinnych mówiła Anna Drela, dziennikarz i historyk. Jak przystało na urodziny były także torty. Jeden ufundowali wójt i przewodniczący Rady Gminy Stromiec a drugi był dziełem uczniów Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu.

 

Serdeczne podziękowania dla Pani dyrektor Izabeli Lorenc oraz pracowników Domu Pomocy Społecznej w Niedabylu za pomoc organizacyjną w przygotowaniu uroczystości.

 

Tekst: Kamila Wrzesińska

Foto.: Maciej Chajski

Wróć